150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dnia 17 lutego br. mieszkańcy gminy Dobre uczcili 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. kościele parafialnym w intencji poległych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Po Eucharystii, w asyście żołnierzy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy pod dowództwem podporucznika Roberta Szturo, wszyscy przemaszerowali pod Mogiłę Powstańców, gdzie podpułkownik Tomasz Rożniakowski, odczytał apel pamięci poległych. Pamięć o Powstańcach uczczono salwami honorowymi, po czym symboliczne wiązanki kwiatów złożyli Wójt Gminy Dobre p. Stefan Śpibida, Przewodniczący Rady Gminy p. Tomasz Kuźba, Wiceprzewodniczący Rady Gminy p. Marian Kłos i radna p. Katarzyna Korzeniewska, Starosta Powiatu Radziejowskiego p. Henryk Gapiński , delegacja Zespołu Szkół w Dobrem, delegacja zespołu ludowego „Kujawiaki od Dobrego”, delegacja Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dobre „Promyk Nadziei”.

 Dalszy ciąg uroczystości odbył się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrem, gdzie wszystkich przybyłych gości  i mieszkańców powitała dyrektor GOK p. Aneta Nuckowska. Następnie wysłuchano wykładu p. Tomasza Kuźby o Powstaniu Styczniowym na Kujawach. W części artystycznej podziwiano wspaniały koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy pod batutą majora Krzysztofa Matraszka, który przeplatany był poezją o charakterze patriotycznym recytowaną przez uczniów z Publicznego Gimnazjum w Dobrem.

Cieszymy się, że w uroczystościach wzięła udział  tak duża liczba  mieszkańców, co dowodzi, że wśród społeczności naszej gminy  pamięć o  Powstańcach nie zginie.

Patronat medialny nad obchodami objęła TVP Bydgoszcz. Reportaż z uroczystości można obejrzeć klikając TUTAJ.