AstroMarta z PSP w Dobrem

Marta Czupajło z  klasy VI A  postanowiła wziąć udział w konkursie ”Astrolabium”, ponieważ astronomia to jej pasja. Marta  chciałaby się w niej rozwijać w każdy możliwy sposób. W tym roku szkolnym została już laureatką (1 miejsce) VIII Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Teraz dołożyła jeszcze 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym „Astrolabium” zorganizowanym przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Marta jest zagorzałą fanką kanału radio-teleskop.pl prowadzonego przez Pana Piotra Majewskiego i systematycznie bierze udział w konkursach przez niego organizowanych. Raz udało jej się zdobyć wyróżnienie.

Marta prowadzi obserwacje nieba przede wszystkim z własnego podwórka, jednak kiedy jest to możliwe, korzysta ze sprzętu Astrobazy w Radziejowie. Tutaj zgłębia swoją wiedzę od prawie trzech lat. Udziela się aktywnie w licznych grupach związanych z astronomią, przede wszystkim na FB.

Z racji pandemii, samodzielnie zrealizowała kilka wyzwań, które sama sobie postawiła, m.in. „110 dni z Messierem”, „86 dni z Abellem”, czy „11 dni z Dolidze-Dzimselejsvili” – polegających na codziennym wysyłaniu do rodziców i swego astronomicznego opiekuna informacji o każdym kolejnym obiekcie umieszczonym w tych katalogach.

Marta wykonała samodzielnie prezentacje multimedialne o Słońcu i wszystkich planetach Układu Słonecznego. Prowadzi ponadto zeszyt obserwacji zatytułowany „Zapiski młodej astronomki”, a  swoje internetowe wpisy podpisuje jako AstroMarta. Opiekunem i przewodnikiem w astronomicznym rozwoju Marty jest nauczyciel geografii naszej szkoły
i jednocześnie koordynator Astrobazy w Radziejowie pan Sławomir Kieraj.

Tylko pozazdrościć takiego astronomicznego zaangażowania u uczennicy w wieku 12 lat. Marcie życzymy oczywiście dalszych sukcesów i długoletniego podtrzymania  i rozwijania swej pasji.