Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

17 listopada 2023 obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wydarzenie  odbywało się pod hasłem:

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Przygotowania do tego dnia trwały od 13 listopada, kiedy to uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, uczestnicząc w rożnych zabawach organizowanych podczas lekcji.

XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia  rozpoczęliśmy od wczesnych godzin rannych. Przed lekcjami w świetlicy zorganizowano zajęcia, przypominające tabliczkę mnożenia w formie zabaw: „Polowanie na muchy” i grę w „Statki”. Zabawa była doskonała.

W dalszej części dnia na lekcjach matematyki w klasach IV-VII oraz na zajęciach klasach II i III zostały przeprowadzone, przez Komisje Egzaminacyjne, pisemne egzaminy z tabliczki mnożenia. Do egzaminu przystąpiło 133. Tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” uzyskało 62 uczniów.

Dzień Tabliczki Mnożenia upłynął nie tylko na egzaminowaniu. We wszystkich klasach zorganizowane zostały zajęcia rozwijające stosowanie tabliczki mnożenia. W klasach II-III przeprowadzono zabawy m.in.: „Escape Room”, „Wieża”, „Polowanie na muchy”, „Ja mam, kto ma?”, „Bingo”, okrągłe „Domino”, tabliczkowe „Statki”, „Zamykanie kwadratów”, karciana „Wojna”. W kasach IV-VII rywalizowano w grupach, rozwiązując łamigłówki z tabliczką mnożenia w tle.

    Znajomością tabliczki mnożenia mogli pochwalić się również dorośli członkowie społeczności szkolnej. W ramach akcji  zostały stworzone Patrole Egzaminacyjne, które podczas przerw  przepytywały dorosłych z tabliczki mnożenia. Wśród dorosłych tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” uzyskało 14 osób.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”.

Andrzej Bandyszewski