W poszukiwaniu zawodu – wycieczka zawodoznawcza

7 listopada 2019 r. uczniowie klasy Va odwiedzili Starostwo Powiatowe w Radziejowie, Komendę Powiatową Policji, Komendę Powiatową Państwowej Straży  Pożarnej  oraz strzelnicę ZSM w Radziejowie.

Pierwszym punktem wycieczki edukacyjnej było Starostwo Powiatowe w Radziejowie, gdzie przywitały gości Sekretarz Powiatu pani Małgorzata Chłodzińska oraz Przewodnicząca Rady Powiatu pani Sylwia Kubiak. O pracy starosty, strukturach i zadaniach starostwa powiatowego opowiedzieli uczniom: Starosta Powiatu pan Jarosław Kołtuniak oraz Wicestarosta Powiatu pan Grzegorz Piasecki. Starosta Radziejowski zaprosił piątoklasistów do swojego gabinetu, gdzie kolejno ubierali się w insygnia powiatu i zasiadali na miejscu starosty. Następnie uczniowie wcielili się w rolę członków Rady Powiatu, wybierając przewodniczącego i obradując w I sesji Rady Młodzieżowej uczniów klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrem. Odwiedziny w Starostwie sprawiły dzieciom wielką radość. Na zakończenie swej wizyty każdy z uczniów dostał od starosty  upominek  i słodkości.

Następnie uczniowie złożyli  wizytę Komendzie Powiatowej Policji w Radziejowie.
Dzieci rozpoczęły zwiedzanie pomieszczeń służbowych komendy policji od stanowiska kierowania, czyli miejsca, gdzie pracuje dyżurny jednostki i kieruje podległymi patrolami. Uwadze uczniów nie umknęło również pomieszczenie dla osób zatrzymanych, które wzbudziło najwięcej emocji.
Drugi etap wycieczki to oglądanie policyjnych radiowozów o różnym przeznaczeniu. Na koniec dzieci wzięły udział w pogadance na temat bezpieczeństwa.

Następnie uczniowie udali się  do Komendy Powiatowej Państwowej Straży  Pożarnej w Radziejowie, by bliżej poznać specyfikę pracy strażaków. W czasie zwiedzania uczniowie zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, ze sprzętem strażackim oraz oglądali różnorodne wozy strażackie. Każdy uczeń mógł usiąść za kierownicą, włożyć na siebie kask, butlę tlenową oraz przekonać się, jakich ciężkich sprzętów używają na co dzień strażacy  i  tym samym poczuć się przez chwilę jak prawdziwy strażak! Spotkanie to uświadomiło uczniom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w  ZSM w Radziejowie. Uczestnicy  mieli okazję zobaczyć, jak wygląda strzelnica  oraz sprawdzić celność swojego oka. Uczniowie w postawie stojącej strzelali do tarcz umieszczonych w odległości 10 metrów. Wszyscy świetnie się bawili, a każde trafienie w czarne pole było powodem do radości i dumy. Po zakończeniu strzelania pokazywali sobie nawzajem swoje tarcze. Nieważne, że nie wszyscy trafili w środek, liczyła się rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich niewielkich jeszcze umiejętności.

Ilona Gajdek

Notatka z wydarzenia w gazecie włocławskiej